Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nekompatibilní tělo - povídka

20. 01. 2017 8:46:00
Jak to dopadne, když se tlouštík rozhodne navštívit svoji první hodinu jógy... Leden – začátek roku, čas hladu a marných předsevzetí... I já jsem podlehla touze po krásném pružném těle, bez tuků, a rozhodla se cvičit.

Ale začínat se má pomalu a s rozmyslem. Přepálit začátek, se nevyplácí. Vybrala jsem jógu. Prý je to hlavně o dýchání a relaxaci. Dýchat umím a trochu si pospat na podložce v tělocvičně, určitě zvládnu. Co bych pro sebe neudělala, že?

Dnes mám první lekci. Přišla jsem o půl hodiny dříve, abych si zabrala místo vzadu. Nechci, aby a mne čuměli ti, co už mají natrénováno, a hlavně cvičitelka – nenechám se přece buzerovat.

Překvapilo mne, kolik lidí chce po svátcích zhubnout a ještě, stejně jako já, věří tomu, že svého cíle dosáhnou dýcháním. Asi taky začátečníci. Jen hubenější. Přežraná z vánoc jsem evidentně jen já. Nevymykám se však jen svými rozměry, ale i úborem.

Tričko a tepláky už se asi na cvičení nenosí. Všichni tu mají tílka, nejlépe dvě až tři najednou a k tomu jakési elasťáky. Tak příště. Sundala jsem si tenisky - ostatní byli bosí. Alespoň v tom jsme si všichni tak nějak rovni.

Učitelka jógy zapálila svíčky, zapnula tichou hudbu a provedla jakousi modlitbu. Se bojí nebo co? Začínáme.

„Pojďte si dopředu,“ cvičitelka organizuje pár lidí a ukazuje i mým směrem. Ignoruju jí. „No vy, v tom modrém tričku. Pojďte. Jste tady nová, tak ať na vás vidím.“

„Já chci být vzadu,“ odvětím a dál setrvávám na svém vysezeném místečku.

„Takhle vás nemohu kontrolovat. Začátečníkům věnuji zvýšenou péči. Chceme přece všechno dělat správně, že?“ pak už nic neříká, jen se dívá. A všichni s ní. To je nátlak! Beru svou podložku a stěhuju se dopředu. Učitelka jógy se spokojeně usmívá a kleká si na podlahu.

Dosedá na paty: „Začneme diamantovým sedem.“

Nevím, jestli jste někdy zkoušeli sednout si po dvaceti letech na paty...To se fakt nedá. Kurva, to bolí! Stehna mne nesnesitelně pálí. Učitelka na mne kouká jako na exota. Pak se ovládne a s úsměvem mi podá deku.

„Mám se přikrýt, aby nebylo vidět, jak mi to nejde?“ nechápu.

Lektorka vstává a strká složenou deku pod můj zadek. Sedím teď výš. Je to lepší, ale dobrý to stejně není. Jak dlouho budu muset takhle vydržet? Učitelka mluví o tom, že jsme v základní pozici. Si dělá srandu, ne? Jakože začínáme tam, kde mé schopnosti končí?

Chvíli se ukláníme do stran a organizovaně dýcháme. Stehna trochu povolila, ale začínají mne brnět paty. Asi jsem si přerušila přísun krve do lýtek.

Změna. Jdeme do lotosového sedu. Úlevně upadám do strany, celkem marně se pokouším narovnat nohy, abych je mohla skrčit do nové pozice před sebe. Jako vtip dobrý, ale moje pružnost má své limity. Lektorka mi zase cpe něco pod zadek. Prý se hrbím. Já se chci hrbit!

„A teď pozdravy slunci,“ zašveholí učitelka jógy. A začne sérii cviků, za kterou by se nemuselo stydět naše vojsko při výcviku. Střídavě si stoupáme s rukama nad hlavou, abychom následně poklekli na jedno koleno a zanožili, předpažili, zaujali polohu bojovníka, podřep, vztyk.. a znova. Za chvíli už nedýchám, ale funím jako bych kopala tunel. Ruce i nohy, nezvyklé námaze, se mi začínají třást.

Pak přichází snad celá ZOO. Začalo to kočkou. „Ano, vy už víte – kočka je má oblíbená,“ lektorka se na všech čtyřech zavlní a sekne pomyslnou packou před sebou: „Mňau!“

Všichni se zasmějí. Asi halucinace nebo sním. Bolest obou zápěstí, o která se opírá mé obézní tělo, mi jasně signalizuje, že se mi to nezdá. Musím vydržet. Po deseti nekonečných minutách v „kočce“ už si to nemyslím. Přecházíme do kobry, koťátka a zvedáme se do psa. Vrtíme ocásky. Když už doufám, že nejhorší je za mnou, přichází poloha dítěte – vracíme se do sedu na patách (Au!), předkláníme se, vzdáváme se opory rukou a pokládáme je dozadu podél těla. Váha trupu leží na stehnech a stlačuje mi břicho. Přestávám dýchat. Balancuji na hlavě opřené před koleny a snažím se přežít. Zbytečně. Bez vzduchu to nepůjde. Roztahuji stehna a zkouším břicho narvat mezi kolena. Vše marné.

„Pozvolna dýcháme, jde o polohu relaxační, tak si ji užíváme...,“ učitelka jógy bublá jako potůček v souladu s relaxační hudbou. Přichází ke mně a dává mi pod zadek visící ve vzduchu kvádr velikosti cihly. Pak druhý - jen o něco menší. Definitivně tím rozhodila zbytek mé rovnováhy. Krk už neudrží a padám. Ne! Už fakt nemůžu. Rozmotávám své končetiny a lehám si na záda. Už se nehnu! Takhle se relaxuje!

Asi po minutě jdeme do lotosu a následuje svíčka! Kdy jste naposledy dělali svíčku? Já na základce. Možná na střední, ať nekecám. Každopádně se do ní tahem nedostanu. Zadek má asi metrák. Zkusím to švihem. Tak na pátý pokus odlepím dostatečně zadek od podložky. Ale neraduju se dlouho. Gravitace je svině. Prsa se mi navalí na obličej, nohy přepadnou a tím mi uvězní dýchací otvory pod horou sádla. Opět nemám kyslík. Vůbec! Už chápu, proč jsou tu všichni hubení. Tlouštíci byli eliminováni přirozeným výběrem. Prostě to nepřežili. Padám na bok a zvedám se. Balím podložku a mířím k šatně.

Dobíhá mne lektorka: „Je vám špatně?“

„Teď už ne. Špatně je mi jen, když nemohu dýchat. Což je u tohodle cvičení skoro pořád. Budu si muset najít něco jiného. Zdá se, že mé tělo není s jógou kompatibilní.“

www.olivie-uzasna.cz

Autor: Klára Dvořáková | pátek 20.1.2017 8:46 | karma článku: 19.07 | přečteno: 585x

Další články blogera

Klára Dvořáková

Radši ho tam necháme - dušičková povídka

Dneska je dušiček, co takhle se trochu bát? Jen trošičku!;) Stejně jsem si to určitě celé vymyslela... Anebo ne? Přece víte, že píšu příběhy ze života... a on už tam opravdu ležel...

2.11.2017 v 11:18 | Karma článku: 15.49 | Přečteno: 436 | Diskuse

Klára Dvořáková

Venkovský striptýz - košilatá povídka

Jen mužská část vesnice zná tajemství bílé vany na zahradě hájovny. Dneska zasvětí Petra - přivandrovalce a městskýho hejska - do toho, co je to opravdová kultůůůra... Ale musí být potichu a nikomu nic nevykecat!

20.10.2017 v 8:33 | Karma článku: 21.03 | Přečteno: 916 | Diskuse

Klára Dvořáková

Co neříkat ráno po náhodném sexu

Večírek, spousta alkoholu, jiskření, vášnivá noc, bolestivé ráno a z pod peřiny kouká cizí noha. Za které otázky máme chuť zabíjet?

22.9.2017 v 8:35 | Karma článku: 24.22 | Přečteno: 2289 | Diskuse

Klára Dvořáková

Místo pro nás dva - experimentální povídka se dvěma konci

Po padesátce se přihlásila na seznamku. Všichni chtěli sex. On také, ale byl o 20 let mladší a ona uvěřila na novou lásku. Má příběh skončit happyendem, nebo ho chcete slyšet celý? Je jen na vás, kam dočtete...

12.9.2017 v 8:35 | Karma článku: 17.60 | Přečteno: 932 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Karel Stryczek

Holky americké, které vidí obtěžování jinak, než jak vykreslují hlavní zprávy

Amerika není jen Hollywood, politika a velký byznys, kde se točí pytle peněz a kde mocní žádají protislužby za lukrativní role nebo pozice ve firmách a státních orgánech.

23.11.2017 v 10:15 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 497 | Diskuse

Hanka Lukavská

Fitko pro ženy a pět Tibeťanů

Tento článek jsem psala původně jako PR pro jedno ženské fitko. Ano, je inspirovaný mou skutečnou návštěvou "obojetné" posilovny. Ano, některé věci se opravdu staly. Ale to s těmi ponožkami jsem si fakt vymyslela...

23.11.2017 v 9:26 | Karma článku: 8.65 | Přečteno: 333 | Diskuse

Lenka Šnajdrová

Sebevědomí

Potkali jste někdy někoho nezdravě sebevědomého? Příliš pyšného, nebo naopak nezvykle pokorného? Když potřebujete vědět, jaký skutečně je, může vás jeho sebevědomí jen zmást. Jak tomu předejít?

23.11.2017 v 9:04 | Karma článku: 3.36 | Přečteno: 130 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Jak se... odvážila a přišla tě zachránit

"Čekám tě." "Přijď, prosím." "Nenech mne prosit." "Potřebuji tě." "Miluji tě." "Chci tě." "Toužím po tobě." Další a další papírky v její schránce. Malé papírky, opálené ohněm, jak romantické. Začala uvažovat, že přijde.

22.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 7.38 | Přečteno: 428 | Diskuse

Ivana Lance

Pracovní nabídka

Sestsettrojka zastavila před naším třináctiposchodˇovým věžákem. Dva muži v oblecích, kravatě a naleštěných polobotkách vystoupili z auta na naši pověstnou blátivou vozovku. Vyjeli do sedmého patra a zazvonili na zvonek.

21.11.2017 v 23:51 | Karma článku: 11.45 | Přečteno: 579 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 20.25 Průměrná čtenost 1973

Ke svému koníčku - psaní - jsem se vrátila po dlouhých letech, kdy jsem jej nestydatě zanedbávala.

Splnila jsem si i sen a spustila vlastní stránky:

 

WWW.OLIVIE-UZASNA.CZ - povídkový blog, kam dávám každý čtvrtek novou povídku a

 

WWW.VERSOTEPEC.CZ - blog s básničkami.

 

Sledovat mne můžete na: www.facebook.com/ouzasna/

 

Mám ráda vtipné texty s hlubší myšlenkou. Snad se mi (alespoň občas;)) podaří takové i psát.

Děkuji vám všem za případnou podporu. Velice si jí vážím.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.